Wydarzenia

Dostawa lin o średnicy 72 mm do największej koparki w Polsce

24.03.2008

Po dostawach specjalistycznych lin nośnych o średnicach 38, 42 i 60 mm wygraliśmy, z naszym niemieckim partnerem WDI PYTHON®, przetarg otwarty na dostawę lin 72 mm, w odcinkach 740 i 755 metrów (waga ponad 33 tony), na największą pracującą w Polsce koparkę nadkładową.

Praca tej największej i najważniejszej maszyny, należącej do Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów” S.A., polega na zebraniu nadkładu skalnego, piaskowego i krzemiennego o wysokości do 80 m i umożliwienie wydobycia do 120 m pokładu węgla brunatnego.

Maksymalna wydajność koparki wynosi  11000 m3 pobranego nadkładu na godzinę pracy. Umożliwiłoby to pełny załadunek 400-stu 25-tonowych ciężarówek tzw. „wanien” w ciągu godziny. Koparka o masie własnej przekraczającej 7000 ton, posiada koło czerpakowe o średnicy 17,3 m, składające się z 16 czerpaków.  Możliwa jest praca z szybkością umożliwiającą zapełnienie 6 ciężarówek w ciągu 1 minuty!!! W normalnym ciągu pracy nadkład jest przenoszony systemem taśmociągów. Ten kolos o długości ponad 200 m i wysokości 77 m (ponad 25 pięter) i zasilany napięciem około 30 000 V, do sterowania swoim ogromnym wysięgnikiem urabiającym potrzebuje dwóch potężnych lin nośnych o średnicy 72 mm.

Dostarczone przez INTER ROPE liny o konstrukcji WS 8 x 36 + IWRC, zostały wyprodukowane w Zakładach grupy WDI dokładnie według specyfikacji technicznych BOT KWB „Bełchatów” S.A., zaczynając od produkcji stali jakościowej i drutów, a kończąc na zastosowaniu smarów konserwujących zalecanych przez producenta urządzenia i pełnej procedurze certyfikacyjnej. Na końcach lin zapleciono i zaciśnięto, sposobem tzw. „oka flamandzkiego”, kausze pełne wykonane według otrzymanych dokumentacji technicznych.

O wygranej w przetargu oprócz doskonałej jakości wyrobów, krótkiego terminu dostawy, konkurencyjnej ceny i warunków gwarancji, zadecydowało przede wszystkim doświadczenie Producenta WDI, poparte przedstawieniem listy referencyjnej najbardziej znaczących klientów z ostatnich 10 lat, którzy zakupili liny w średnicach 60 do 115 mm w łącznej ilości ponad 65 km.

Dostawa miała miejsce zgodnie z harmonogramem kontraktu dnia 20.03.2008 roku.

 

 

 

Masz pytanie?

Skontaktuj się z naszymi doradcami technicznymi lub prześlij zapytanie.

Kontakt