Pasowe i wężowe

Zawiesia syntetyczne choć najbardziej delikatne stosowane są z dwóch powodów: łatwej obsługi, bo są lekkie i wytrzymałe oraz podnoszenia ładunków delikatnych lub bardzo cennych, których ryzyko uszkodzenia liną lub łańcuchem jest zbyt duże. Oba powody prowadzą do najważniejszego wniosku, że te zawiesia muszą być wyjątkowo dobrze wykonane i w 100% pewne. Niestety na rynek wprowadzanych jest wiele tanich wyrobów, ponieważ gotowe zawiesia z tym samym numerem serii lub pasy do ich produkcji służyły zazwyczaj jako wypełnienie przestrzeni kontenerów przypływających z dalekiego wschodu z ciężkimi wyrobami stalowymi (tanimi linami lub osprzętem). Można by napisać grubą książkę na temat błędów odnalezionych w tanich wyrobach lub książkę o wypadkach, które zdarzyły się z powodu złej jakości zawiesi, o których słyszeliśmy, a i tak nie powstrzymamy nikogo przed chęcią szybkiego wzbogacenia się kosztem bezpieczeństwa innych.

Takich "byle jakich" zawiesi nikt u nas nie znajdzie, bo sądzimy, że właśnie w tych zawiesiach drobnostki decydują o wszystkim. W zawiesiach pasowych (1, 2 i 4-warstwowych) sprawdziliśmy dokładnie ilość przędzy, typ nici i wzór zszycia, a w zawiesiach wężowych ilość niezbędnych włókien. Sprawdzaliśmy wielokrotnie uzyskiwane parametry sił niszczących w naszym laboratorium, a wszystko po to by uzyskać najlepsze parametry wytrzymałości zapewniające największe bezpieczeństwo.

Wszystkie zawiesia pasowe 1, 2 i 4-warstwowe produkowane są w Polsce z odpowiednich materiałów, a część zawiesi, których jeszcze nie jesteśmy w stanie wyprodukować importujemy z Holandii.

Każde zawiesie posiada swój indywidualny kod identyfikacji (niepowtarzalny numer) wymagany przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, a trwale umocowana zawieszka zawsze zawiera informację o producencie. Prowadzone kontrole okresowe tego typu zawiesi, pokazały nam jak dużym problemem w tych zawiesiach są zawieszki, których nieczytelność lub zerwanie oznacza konieczność ich wycofania z eksploatacji, co nakazuje norma i instrukcje użytkowania. Udało nam się rozwiązać ten problem poprzez umieszczanie zawieszki w specjalnej poliestrowej osłonie, więc nasze zawiesia mogą pracować znacznie dłużej.

Wszystkie nasze zawiesia pasowe spełniają wymagania normy PN-EN 1492-1 „Zawiesia tekstylne. Bezpieczeństwo. Część 1: Zawiesia pasowe płaskie tkane z włókien syntetycznych, ogólnego przeznaczenia”. DOR (dopuszczalne obciążenie robocze) zawiesi bardzo łatwo rozpoznać po kolorze taśmy, a w przypadku najczęściej stosowanych zawiesi 2-warstwowych również ilości czarnych linii nadrukowanych na taśmach.

Tabela DOPUSZCZALNYCH OBCIĄŻEŃ ROBOCZYCH zawiesi pasowych 1 i 2-warstwowych:

Ze względu na ograniczenia produkcyjne zawiesi pasowych, które przekładają się na walory użytkowe, takie jak zastosowana szerokość taśmy (szerokość pasa powyżej 20 cm znacznie ogranicza jego praktyczne zastosowanie) oraz grubość przeszytych warstw (powyżej 2 warstw zawiesia znacznie się usztywniają tracąc swoją największą zaletę), w praktyce 95% zawiesi pasowych stanowią zawiesia 2-warstwowe w kolorach fioletowym, zielonym, żółtym i szarym, czyli maksymalnie do 4 ton nośności.

Odpowiedzią na potrzebę stosowania elastycznych zawiesi syntetycznych w wyższych wytrzymałościach stały się zawiesia wężowe w obwodzie zamkniętym, które ze względu na praktycznie nieograniczoną ilość przędzy, która może służyć do ich produkcji, mogą osiągać bardzo wysokie dopuszczalne obciążenia robocze, nawet powyżej 100 ton. Wszystkie oferowane przez nas zawiesia wężowe są zgodne z normą PN-EN 1492-2 „Zawiesia tekstylne. Bezpieczeństwo. Część 2: Zawiesia o obwodzie zamkniętym z włókien syntetycznych, ogólnego przeznaczenia”.

DOR (dopuszczalne obciążenie robocze) zawiesi, tak jak w przypadku zawiesi pasowych, jest bardzo łatwo rozpoznawalne ze względu na kolor rękawów. Jedynie dla zawiesi powyżej 10 ton nośności stosowany jest jedynie kolor pomarańczowy.

Tabela DOPUSZCZALNYCH OBCIĄŻEŃ ROBOCZYCH zawiesi wężowych:

Ze względu na możliwość łatwego mechanicznego uszkodzenia tego typu zawiesi, szczególnie przez wszelkiego typu ostre krawędzie podnoszonych ładunków, stosuje się różne dodatkowe rękawy ochronne i zabezpieczenia. Rękawy ochronne mogą być przyszyte i umocowane na stałe lub występować jako rękawy przesuwne i zabezpieczać całą długość roboczą zawiesi lub tylko ich określoną część. Niestety w praktyce ostre krawędzie zbyt szybko radzą sobie z przecięciem takiej ochrony i zniszczeniem zawiesia. Odpowiedzią na ten problem są zawiesia wykonane z włókien HDMPE.

 

Masz pytanie?

Skontaktuj się z naszymi doradcami technicznymi lub prześlij zapytanie.

Kontakt