Smarowanie lin

Odpowiednie smarowanie decyduje o czasie pracy lin stalowych.

Nie jesteśmy malarzami więc zapomnieliśmy już o pędzlach i malowaniu lin smarami z rozpuszczalnikami. Smary nie kapią już nam na podłogę a sorbenty nie są nam już potrzebne.

Nie ma żadnej gwarancji, że smarowanie liny podczas produkcji jest wystarczające podczas całego okresu jej eksploatacji. Przede wszystkim jest to zależne od warunków pracy i natężenia pracy. Ponieważ liny dobierane są do określonych warunków pracy, projektanci urządzeń dobierają liny o jak najlepszych parametrach, których czas pracy będzie jak najdłuższy. Niestety żaden smar nie jest tak długowieczny jak lina, dlatego smarowanie lin jest tak istotną kwestią.

Podczas smarowania wykorzystujemy specjalną głowicę i dopasowane do danej średnicy liny zestawy uszczelek gumowych. Lina zamknięta w głowicy przesuwa się, a smar w postaci gęstej pasty wciskany jest głęboko w linę. Taka operacja smarowania liny zapewnia wnikanie smaru w przestrzenie międzysplotkowe. Smar w postaci pasty zapewnia znacznie lepsze przywieranie do liny i jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż stosowane często smary z większą zawartością rozpuszczalnika ułatwiającego ręczne nakładanie lub natryskiwanie ze sprayu. Usługi smarowania wykonujemy na linach nowych suchych w naszym zakładzie produkcyjnym oraz w miejscu użytkowania starych lin.

Każda lina wymaga zastosowania innego typu smaru, a odpowiedni dobór smaru do liny jest gwarantem poprawnie przeprowadzonego procesu, dlatego zawsze dobieramy smar do zastosowanego fabrycznie oraz do warunków pracy i prognozowanego procesu zużycia.  Stosujemy smary dwóch największych producentów smarów linowych ELASKON oraz NYROSTEN. Należy pamiętać, iż w niektórych aplikacjach linowych np. w układach linowych z napędem ciernym (dźwigi osobowe i towarowe, przeciągarki wagonów, liny nośne w górnictwie) rodzaj zastosowanego smaru ma decydujące znaczenie, ponieważ nieodpowiedni smar może zagrozić utraty sprzężenia ciernego i wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowe. W takich linach stosowane są specjalne smary zwiększające współczynnik tarcia.

Masz pytanie?

Skontaktuj się z naszymi doradcami technicznymi lub prześlij zapytanie.

Kontakt